Barbórka 2023- 50 Rocznica Stowarzyszenia Górników

Barbórka 2023.04.2023

 W tegorocznej uroczystości  Barbórkowej  połączonej  z rocznicą  50-Lecia  Stowarzyszenia Górników  wsi Pogwizdów - Brzezówka 

                                   przewodniczył Bp Piotr Greger .

    Święta Barbara została patronką górników w XVII wieku, wcześniej dzień urodzin świętej, przypadający na 4 grudnia był świętem wyłącznie kościelnym, w którym celebrowano męczeńską śmierć Barbary.
    Nie do końca wiadomo kim dokładnie była Barbara i dleczergo to jej przypisano patronat nad górnikami. W Biblii ani innych kościelnych księgach nie ma o niej wzmianki, a wszystko co o niej wiemy pochodzi z legend i ustnych przekazów.

   Jedną z wielu aczkolwiek najpękniejszą  jest legenda  o Świętej Barbarze  mówiąca :

Święta Barbara była córką bogatego poganina Dioskura, który żył w Nikomedii w III wieku. Dioskur chciał chronić Barbarę przed wpływem chrześcijaństwa, które rodziło się właśnie na terenach podległych Cesarstwu Rzymskiemu, dlatego zamknął ją w wysokiej wieży z dwoma oknami.
Barbara jednak okazała się pomysłową osobą i pomimo nadzoru zdołała wyjść z więzienia, by potajemnie przyjąć chrzest i złożyć śluby czystości. Kiedy ojciec Barbary wyjechał w podróż, Barbara kazała wybić w wieży trzecie okno na cześć Trójcy Świętej. Zrobiła też znak krzyża na ścianie i wykopała studnię, z której, jak mówią legendy, wypływała cudowna woda.

Kiedy Dioskur wrócił i zobaczył zmiany, jakie wprowadziła jego córka, był bardzo zdziwiony i zły. Zapytał Barbarę, kto to zrobił, a ona odważnie wyznała, że jest chrześcijanką i że wierzy w jednego Boga w trzech Osobach. Ojciec nie mógł jej wybaczyć tego, że złamała polecenia i porzuciła pogańskich bogów.

Rozkazał swoim ludziom pojmać ją i umieścić tym razem w podziemiach wieży, miejscu, z którego nie miałaby szans się wyrwać, lecz Barbara i tym razem wymknęła się i schroniła w pobliskim kamieniołomie, gdzie spotkała pracujących tam górników. Podzieliła się z nimi swoją wiarą i modliła się za nich.

Dioskur w końcu odnalazł Barbarę i przekazał ją rzymskim żołnierzom, którzy torturowali ją i próbowali zmusić do wyrzeczenia się Chrystusa. Barbara jednak nie ustępowała i wytrwale znosiła cierpienia. W końcu skazano ją na ścięcie mieczem. Wyrok miał wykonać jej własny ojciec.

Kiedy to zrobił, niebo rozdarło się i piorun uderzył Dioskura, zabijając go na miejscu. Barbara umarła jako męczennica wiary 4 grudnia 306 roku. Przed śmiercią prosiła Boga, aby nikt, kto będzie się do niej modlił, nie umarł w męczarniach. Dlatego jest patronką osób umierających i tych, którzy pracują w niebezpiecznych warunkach, a górnicy czczą ją jako swoją opiekunkę i obchodzą jej święto 4 grudnia jako Barbórkę.

Galeria

AKTUALNOŚCI
Główne zdjęcie najnowszej aktualności

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Setna rocznica odzyskania niepodległości     

Odpust , co to jest ?

Wiara              Odpusty – co to właściwie jest?

Bierzmowanie Pogwizdów 2018 Dary Ducha Śiętego

Katecheza papieża Franciszka z 29 stycznia 2014. Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry! W tej trzeciej katechezie o sakramentach zastanowimy się nad b...

Kontakt

Parafia św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie
ul. Kościelna 23

tel. 33 - 856 83 41
jan.nepomucen@ox.pl

Zdjęcie Kościoła