Ochotnicza Straż Pożarna w Pogwizdowie .

Przed stu dziesięcioma laty, kiedy to po pożarze w Marklowicach grupa mieszkańców postanowiła się zjednoczyć i powołać Straż Ogniową. Jak wynika z protokołu, który jednostka pieczołowicie strzeże, 29.09.1908r. pod przewodnictwem kierownika szkoły pana Buchty, odbyło się pierwsze założycielskie zebranie Ochotniczej Straży Ogniowej. W skład komitetu założycielskiego wchodzili: rolnicy i rzemieślnicy. Wśród założycieli widnieją takie nazwiska jak: Jan i Alojzy Kabieszowie, Józef Puchełka, Jan Kuś, Franciszek Hanzel, Franciszek Budziński, Józef Żurek, i inni.
 Już na pierwszym zebraniu postanowiono używać języka polskiego, gdyż jak wiadomo Ziemia Cieszyńska należała do zaboru austryjackiego. Po wybuchu I wojny światowej do wojska zostali powołani: Jan Poncza, Franicszek Kunc, Franciszek Rojek, którzy niestety z wojny nie wrócili. Na murach naszej remizy wmurowano tablice pamiątkową poświęconą ich pamięci.
Zaraz po założeniu Straży Ogniowej zakupiono sikawkę ręczną, która w 1928r. została przekazana do nowo założonej jednostki  w Marklowicach, a w 1909r. sikawkę konną dwuosiową. W 1912r. wybudowano pierwszą remizę drewnianą, zaś w roku 1921 oddano nową murowaną już remizę, która znajdowała się obok obecnej remizy, która została wybudowana w 1953.
 Niestety podczas II wojny światowej działalność Straży Ogniowej została zawieszona. W 1945r. zakupiono pierwszą motopompę za płody rolne, a 1946r. dzięki staraniom panów Alojzy Pieczonka i panu Roszkowi udało się pozyskać z DEMOBILU samochód marki KRUP, który został dostosowany do potrzeb naszej jednostki a służył nam do roku 1953. Od 1953 do 1966 roku służył samochód marki STAR 21. Od 1966-1975 roku wozem bojowym był STAR 22, od 1975-2001 samochód marki STAR 26 i od 2001 DAF, który służy do dziś. W 2005 roku od jednostki z Hażlacha pozyskaliśmy drugi samochód marki ŻUK, który w 2016 roku został zastąpiony na ciężki samochód JELCZ o pojemności 11000 litrów wody, zakupiony za symboliczną złotówkę od PPG Polifarb Cieszyn. Obecnie jednostka oczekuje na realizacje umowy zakupu nowego samochodu marki MAN, sfinansowany z funduszy Urzędu Gminy Hażlach, funduszu europejskich z programu RPO, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i pomocy sponsorów. Dzięki zaangażowaniu strażaków i prac społecznych ciągle modernizowano remizę i utrzymywano gotowość bojową.
 Oprócz działalności profilaktycznej prowadzimy również inne formy działalności. Chlubą naszej organizacji ale również całej gminy było założenie Orkiestry dętej Pogwizdowianka w 1976r., Orkiestra ta dwukrotnie zdobywała nagrody na ogólnopolskich festiwalach orkiestr dętych. Na poddaszu remizy wygospodarowano pomieszczenie gdzie istnieje izba tradycji, w której prezentowany jest cały dorobek naszej 110-letniej działalności.
 W 1983r. Zarząd Główny Ochotniczych Straży Pożarnych odznaczył nasz sztandar, który od społeczeństwa otrzymaliśmy 1978r., złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa a orkiestrę zaś srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa i odznaką zasłużony dla rozwoju woj. Bielskiego. W setną rocznicę założenia sztandar został uhonorowany Złotym Znakiem Związku.
 Niech tych kilka już historycznych faktów i informacji ze spółczesnej działalności, posłuży jako przykład dobrej roboty strażaków, przychylności władz oraz zrozumienia potrzeb i hojności mieszkańców.

Opracowanie zarząd OSP Pogwizdów  14 .07.2018