Rekolekcje Parafialne Pogwizdów 22-24.02.2023

Rekolekcje z ojcem Dorianem  franciszkaninem z Cieszyna 

Środa Popielcowa to dzień rozpoczynający Wielki Post. W związku z tym obowiązuje post ścisły, tj. ograniczenie się do spożycia trzech posiłków, dwóch lekkich i jednego do syta (od 18 do 60 r. życia), oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak w każdy piątek (od 14 r. życia do jego końca).

Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku Ziemi Obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe tablice Prawa.

Okresy i dni pokuty są specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Wielki Post jest także okresem przygotowania katechumenów do chrztu. Każda niedziela wprowadzała w kolejne tajemnice wiary, a na Wielkanoc podczas Wigilii Paschalnej udzielany jest sam chrzest.

https://youtu.be/qgYivkJrtGM


  Co to znaczy rekolekcje?
łac. recolligere – zbierać na nowo, powtórnie
Rekolekcje – kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź.


- Po pierwsze - niech będą odpoczynkiem, a więc czasem odnowienia przez odpoczynek u stóp Jezusa (co absolutnie nie wyklucza trudu i zmagania związanego z nawróceniem serca!)

- Po drugie - niech to będzie czas odosobnienia, bo im bardziej będziemy sam na sam z Jezusem, tym więcej będziemy Go poznawać i miłować.

- Po trzecie - niech to będzie czas samotności w towarzystwie Jezusa, bez zajmowania się czymkolwiek innym, tylko Nim, patrząc na Niego bez słów, albo zadając Mu pytania, zawsze ciesząc się Nim jak Maryja, gdy były sam na sam z tym Boskim i umiłowanym Jezusem.

Dzień II Msza św.  Rekolecje prowadzi ojciec Dorian franciszkanin z Cieszyna

https://youtu.be/dzXVwIbMwpk

 

III Dzień Rekolekcji z ojcem Dorianem 

 https://youtu.be/yz797H7mAMc

Triduum Paschalne Wielki Czwartek – dla katolików najważniejszy czas w roku. Upamiętnia ustanowienie dwóch sakramentów: eucharystii i kapłaństwa. Rano w kościołach katedralnych odprawiana jest Msza Święta Krzyżma. Wieczorem – Msza Wieczerzy Pańskiej.

 https://youtu.be/JXAgHTQ5cJc

AKTUALNOŚCI
Główne zdjęcie najnowszej aktualności

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Setna rocznica odzyskania niepodległości     

Odpust , co to jest ?

Wiara              Odpusty – co to właściwie jest?

Bierzmowanie Pogwizdów 2018 Dary Ducha Śiętego

Katecheza papieża Franciszka z 29 stycznia 2014. Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry! W tej trzeciej katechezie o sakramentach zastanowimy się nad b...

Kontakt

Parafia św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie
ul. Kościelna 23

tel. 33 - 856 83 41
jan.nepomucen@ox.pl

Zdjęcie Kościoła